Hra Ostrov Lužec

„Známe dobře svůj stát? Posilme češství v nás!“

MISE 2

15. února 2021 – 28. února 2021

28. září 995 n. l.

Zjisti, co se stalo za událost, která výrazně ovlivnila další vývoj českého státu.

Jak se jmenoval kníže, který stál v čele českého státu v roce 995 a údajně se podílel svojí přítomností na oné události.  Jak ale historici dokazují, byl v inkriminované době upoutaný na lůžko. Dokonce se má za to, že vydal nařízení, které mělo této události zabránit. (Poznamenej si čtvrté písmeno z jeho jména).

Ze stejného rodu jako kníže z předchozí otázky pochází i významná královna. V dobách značných sporů se svým královským manželem na počátku 14. století našla útočiště na mělnickém zámku. (Poznamenej si první písmeno jejího rodového jména).

• ZJISTIL JSI OBĚ DVĚ PÍSMENA? V TOM PŘÍPADĚ
  • MŮŽEŠ SESTAVIT PRVNÍ INDÍCII A TĚŠIT SE NA PŘÍŠTÍ MISI.
  • UVIDÍME SE V PŘÍŠTÍM KOLE.

MISE 1

1.února 2021–14. února 2021

5. července 863

• 5. července 863 přišli na Velkou Moravu dva věrozvěsti.
    Zjisti si jejich jména. Poté vezmi počáteční písmeno ze jména toho, který zemřel v Římě, a změkči ho. (Proveď hláskovou změnu.) Výsledné písmeno si zapiš.
  • Kde se nachází město Soluň? Ze získaného slova si poznač čtvrté písmeno.
  • Věrozvěsti přišli na Velkou Moravu šířit křesťanství. Proto jsme si na závěr pro vás připravili text nejznámější křesťanské modlitby.

• Vaším úkolem je zjistit, jak se toto písmo nazývá. Z tohoto názvu si poznamenej třetí písmeno.
  • POZOR! NEJEDNÁ SE O AZBUKU!!!
  • MÁŠ VŠECHNA TŘI PÍSMENA ZAPSANÁ? VÝBORNĚ.
  • UVIDÍME SE V PŘÍŠTÍM KOLE.

Vyluštěte co nejvíce indicií, abyste získali heslo k dobytí ostrova!

Ostrov Lužec je vědomostní hra zaměřená na důležité mezníky historie našeho státu. Žáci soutěží ve skupinách (po třídách). Získají přehled o vzniku a vývoji českého státu. Cílem hry není jen odhalit heslo, ale také se pobavit, ověřit naše detektivní schopnosti .

Pravidla hry:

• Hra bude probíhat od 1. 2. 2021 do 24. 5. 2021. Jedná se o „týmovku“, takže bojuje celá třída, spolupráce povolena. 😊
  • Sledujte webové stránky školy (školní nástěnku u sborovny), kde budou vyvěšeny otázky, zadání otázek bude vždy dostupné v pondělí (1x za 14 dní).
  • Vaším úkolem bude zodpovědět na celou sadu zadaných otázek, jen tak obdržíte písmena, která vám pomohou získat indicii.
  • V celé hře je ukryto 5 indicií, to znamená, že vždy za dva týdny odtajníte 1 indicii, pokud jich vyluštíte všech 5, získáte heslo k dobytí ostrova.

Cíl hry:

Získat heslo k dobytí ostrova.

Jaké otázky vás čekají:

Otázky jsou zaměřeny na důležité mezníky historie našeho státu a týkají se všech oborů.

Kdo pro vás otázky sestavuje? (Na koho se během hry můžete obrátit.)

• Mgr. Eva Zemanová
  • Mgr. Iveta Králová Fonioková